fbpx
Porady

Ile kosztuje prowadzenie bloga?

Marzysz o staniu się słynnym blogerem, który będzie mógł zarabiać na dzieleniu się swoją pasją? Już wyobrażasz sobie moment, kiedy porzucisz nudną pracę na etacie i poświęcisz swój czas jedynie temu, co naprawdę kochasz? A może prowadzisz firmę i chcesz rozpocząć jej promowanie za pomocą wpisów poradnikowych na blogu? W każdym z tym przypadków warto pamiętać, że prowadzenie bloga wiąże się z kosztami – zarówno finansowymi, jak i czasowymi. Dowiedz się zatem ile kosztuje założenie i prowadzenie bloga.

 

Czy można prowadzić bloga za darmo?

 

Chcesz rozpocząć przygodę z blogowaniem, jednak nie jesteś jeszcze pewien, czy wystarczy Ci motywacji do systematycznego zamieszczania wpisów? Na początek możesz wypróbować całkowicie bezpłatne i proste w obsłudze systemy do prowadzenia bloga. Masz możliwość jego założenia chociażby z wykorzystaniem najpopularniejszych platform takich jak Blogger czy WordPress.com. W takim przypadku nie będziesz musiał ponosić kosztów związanych z zakupem domeny ani usługi hostingowej. Możesz od razu rozpocząć prowadzenie bloga, korzystając z intuicyjnego systemu.

 

Niestety tego typu rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Otrzymujesz wówczas mało atrakcyjną domenę (np. blogspot.com czy wordpress.com), co utrudni Ci budowanie wizerunku profesjonalnego blogera. Poza tym prowadzona strona w rzeczywistości nie będzie nigdy Twoją własnością. Ceną za brak opłat za serwer jest ryzyko, że blog w każdej chwili może zniknąć z Sieci. Strony pozbawione profesjonalnej domeny trudniej jest poza tym pozycjonować w wyszukiwarce Google. Po stronie minusów należy także zapisać mocno ograniczone możliwości rozbudowy funkcjonalności bloga oraz jego personalizacji. Do wyboru masz jedynie kilka gotowych szablonów, których atrakcyjność wizualna i funkcjonalność pozostawiają sporo do życzenia.

 

Podchodzisz poważnie do blogowania? Nie unikniesz stałych kosztów

 

Jeżeli chcesz zbudować wizerunek profesjonalnego blogera, wtedy nie warto abyś przesadnie oszczędzał. Rozpocznij od zakupu domeny dla swojego bloga. Może ona otrzymać końcówkę w różnym wariancie – najbardziej prestiżowe to .pl, .com., .com.pl, .net czy .net.pl. Masz także do wyboru domeny regionalne (np. waw.pl, opole.pl czy katowice.pl). Koszt zakupu, a następnie przedłużania domeny z każdym rokiem może być różny – zwykle wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Firmy oferujące domeny często oferują ich rejestrację za 0 zł lub symboliczną kwotę. Warto jednak zachować ostrożność i dokładnie przeczytać cennik, gdyż może się okazać, że koszt przedłużenia domeny w kolejnych latach będzie przesadnie wysoki. Koniec końców, to, ile kosztuje prowadzenie bloga, zależy od platformy i pakietu, jakie wybierzesz.

 

Ile kosztuje prowadzenie bloga na platformie WordPress.org?

 

Większość stron dostępnych w Internecie jest obsługiwana z wykorzystaniem systemu zarządzania treścią (CMS) WordPress.org. Aby korzystać z takiego rozwiązania należy pobrać pliki WordPressa, dostępne pod adresem wordpress.org/download. Z tego tytułu nie zostanie pobrana jakakolwiek opłata. Pliki będziesz jednak musiał zainstalować na serwerze, dlatego aby móc rozpocząć blogowanie konieczne jest wykupienie usługi hostingowej. Koszty z tym związane zwykle wynoszą od 50 zł do 200 zł rocznie – w zależności od takich parametrów jak m.in. powierzchnia serwera, limit transferu czy maksymalna liczba unikalnych użytkowników.

 

W koszty usługi hostingowej może być również wliczona możliwość korzystania z certyfikatu szyfrowania danych SSL. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednimi umiejętnościami technicznymi, możesz wtedy również zlecić firmie hostingowej zainstalowanie WordPressa, skonfigurowanie bazy danych, wgranie i dostosowanie szablonu, a także rozszerzenie funkcji platformy blogowej poprzez wgranie wtyczek. Można także samodzielnie zakupić gotowy szablon dla swojego bloga. Największą bazę szablonów znajdziesz w serwisie themeforest. Cena większości szablonów kształtuje się w granicach kilkudziesięciu dolarów.

 

Ile kosztuje prowadzenie bloga firmowego?

 

Zwłaszcza jeżeli myślisz o założeniu poważnego bloga firmowego, wtedy oprócz kosztów związanych z zakupem hostingu warto zainwestować w jego bieżącą promocję. Część działań nie wymaga ponoszenia kosztów finansowych – opłaca się np. powiązać bloga ze stroną Fanpage na Facebooku. Możesz również wykupić płatną kampanię w tym popularnym serwisie społecznościowym – wówczas sam określasz budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na ten cel. Skuteczną formą promocji bloga jest także dodawanie wpisów gościnnych na powiązanych tematycznie blogach, a także wykupienie płatnej reklamy w wyszukiwarce Google.

 

Jeżeli nie masz wystarczająco dużo czasu na dodawanie nowych wpisów, wtedy pomyśl o nawiązaniu współpracy z zawodowym copywriterem. Cena każdego merytorycznego artykułu o długości około 5000 znaków ze spacjami będzie kształtować się w przedziale od 100 zł do kilkuset złotych. Każdy wpis na blogu powinien również być wzbogacony o zdjęcia. Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać ich sam, warto skorzystać wtedy z oferty banków zdjęć, gdzie zakupisz fotografie w wysokiej rozdzielczości. Warto także pozycjonować bloga w naturalnych wynikach Google. Koszty takiej usługi w zależności od zakresu wykonywanych prac również wynoszą około kilkuset złotych każdego miesiąca.

 

Mamy nadzieję, że już teraz masz rozeznanie odnośnie tego, ile kosztuje prowadzenie bloga. Pamiętaj, że nie warto na siłę unikać kosztów i decydować się na bezpłatne rozwiązania. Aby Twój blog mógł zaistnieć w Sieci, konieczne jest stałe inwestowanie w niego. Tylko wtedy będziesz miał szansę na odniesienie spektakularnego sukcesu w blogosferze lub skuteczną promocję swojej firmy w Internecie za pomocą bloga.

Poprzedni wpis Następny wpis

Sprawdź także

Dodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia  
Powiadom o