fbpx
Porady

Jak zacząć pisać na bloga?

Założenie własnego bloga daje wiele możliwości zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Ci pierwsi mogą dotrzeć do wielu tysięcy czytelników, aby dzielić się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami oraz zarażać pasją. Firmy dzięki systematycznemu prowadzeniu bloga zyskują natomiast szansę dotarcia do klientów z grup docelowych, budowania silnej marki, a także poprawy pozycji swojej strony internetowej w Google. Profesjonalnie prowadzony blog stwarza również możliwość zarabiania pieniędzy – np. poprzez zamieszczanie reklam czy linków afiliacyjnych.

Po pierwsze ustal cel pisania bloga

Pisanie na bloga nie powinno być czynnością przypadkową. Jak zacząć pisać na bloga, aby odnieść sukces w blogosferze? Warto zamieszczać nowe treści regularnie, najlepiej kilka razy w tygodniu. Jeżeli jednak nie ustalisz na samym początku celu blogowania, zapewne po krótkim czasie nie będziesz miał motywacji do jego dalszego prowadzenia. Celem może być np.:

  • promowanie własnej marki,
  • zarabianie pieniędzy,
  • zdobywanie klientów,
  • stanie się popularną osobą,
  • dzielenie się z innymi własną wiedzą,
  • poszerzenie grona znajomych,
  • wywołanie pożądanej zmiany społecznej.

Pamiętaj o tym, aby określić cel, który jest realny i mierzalny. Jest mało prawdopodobne, że blog będzie Ci przynosił dochód w okolicach kilku tysięcy złotych już w pierwszym miesiącu od jego założenia. Przykład prawidłowo określonego celu może wyglądać następująco: nawiązanie współpracy z 3 firmami w pierwszych 6 miesiącach od daty opublikowania pierwszego wpisu.

Przed założeniem bloga wypisz sobie również co najmniej kilkanaście tematów artykułów, które zamierzasz opracować. Pierwsze miesiące mogą zadecydować o Twoim sukcesie, dlatego nie pozwól sobie na to, aby publikować wpisy bez systematyczności lub w sposób nieprzemyślany. Pisz tylko o tym, co jest dla Ciebie interesujące i na czym się znasz.

Jak i gdzie zacząć pisać bloga? Na początek rozważ możliwość korzystania z bezpłatnej platformy blogowej

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie przygody z blogowaniem jest skorzystanie z darmowej platformy. Najpopularniejsze spośród nich to Blogger (należący do Google) oraz WordPresss.com. Oprócz braku opłat, zaletą takiego rozwiązania jest duża prostota. Nie musisz mieć jakiejkolwiek wiedzy technicznej – możesz od razu publikować wpisy w intuicyjnym panelu. Niestety w tym przypadku blog tak naprawdę nie należy do Ciebie. W każdej chwili właściciel platformy może go przenieść lub zamknąć. Nie będziesz miał poza tym zbyt wielu możliwości personalizacji wyglądu bloga. Otrzymasz jedynie kilka gotowych szablonów do wyboru i będziesz mógł korzystać z mocno ograniczonych funkcjonalności. Dlatego korzystanie z darmowych serwisów tego typu ma sens jedynie na początku blogowania – kiedy nie wiesz jeszcze, czy chcesz prowadzić bloga na poważnie.

WordPress.org – największy na świecie system zarządzania treścią

Najwięcej stron i blogów w internecie jest obsługiwanych z poziomu systemu zarządzania treścią WordPress. W tym przypadku zanim zaczniesz prowadzić bloga, staniesz przed koniecznością zakupu własnej domeny oraz hostingu. Domena jest adresem Twojego bloga, który odwiedzający będą wpisywać w polu przeglądarki. Nie istnieje jedna uniwersalna recepta na skuteczną domenę, jednak powinna być ona łatwa do zapamiętania i nawiązująca do tematyki bloga. Hosting jest Ci natomiast potrzebny w tym celu, abyś mógł wgrać na zewnętrznym serwerze wszystkie pliki niezbędne do stworzenia bloga – np. wspomnianego WordPressa czy bazę danych.

Przed rozpoczęciem pisania na blogu, konieczne będzie powiązanie domeny z serwerem. Pliki należy przesłać na serwer, używając w tym celu klienta FTP. Nie jest to proces nazbyt skomplikowany, lecz może sprawić problemy początkującym osobom. Na szczęście niektórzy dostawcy hostingu zajmą się tym za Ciebie. Na przykład wybierając ofertę Opiekuna Bloga, po zakupie domeny i serwera możesz od razu zacząć publikować wpisy. Twoja strona będzie ponadto bez dodatkowych opłat zabezpieczona za pomocą certyfikatu szyfrowania danych SSL. Firma ta zapewni Ci bardzo dużą pojemność serwera oraz nieograniczony transfer. W razie jakichkolwiek problemów technicznych z działaniem bloga, możesz uzyskać fachowe wsparcie.

Jeśli zdecydujesz się na uruchomienie bloga na WordPressie, zyskasz wtedy wiele możliwości jego personalizacji i rozbudowy. Będziesz mógł korzystać z niemal nieograniczonej liczby darmowych oraz płatnych szablonów graficznych i widgetów. Dzięki temu Twój blog otrzyma niepowtarzalny wygląd. Poza tym korzystając z WordPress.org możesz instalować wtyczki, które pozwalają na zwiększenie funkcjonalności bloga – np. poprzez umożliwienie czytelnikom pozostawiania komentarzy pod wpisami. Ponadto nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swojej strony i jej niezakłócone działanie – za sprawą cyklicznych aktualizacji do nowszych wersji.

O czym pamiętać publikując wpisy na blogu?

Jak zacząć pisać na bloga w takim sposób, aby przyciągał możliwie największą liczbę czytelników? Każdy wpis powinien być przygotowywany z dużą starannością. Pamiętaj o zamieszczeniu fotografii do każdego artykułu. Warto w tym celu korzystać z banków zdjęć, takich jak chociażby themeforest, gdzie możesz wybierać spośród ogromnej bazy fotografii tematycznych wysokiej jakości.

Przed opublikowaniem każdego wpisu nadaj również treści przejrzystą i przyciągającą uwagę strukturę – dobierz czytelną czcionkę, dziel bloki tekstu na akapity, wyróżniaj najważniejsze informacje i sprawdzaj treść pod kątem błędów gramatycznych. Zakładając bloga wyznacz swoją grupę docelową – np. biorąc pod uwagę takie cechy jak wykształcenie, wiek, płeć, poziom dochodów czy styl życia czytelników. Pamiętaj także o dostosowaniu języka przekazu – tak, aby był dla nich zrozumiały.

Teraz już wszystko zależy od Ciebie

Skoro już wiesz, jak zacząć pisać na bloga, teraz pozostało Ci już tylko zamieszczanie na nim interesujących treści i zadbanie o jego promocję – np. w mediach społecznościowych czy wyszukiwarce Google. Działaj w sposób systematyczny i przemyślany, a niemal na pewno odniesiesz sukces.

Poprzedni wpis Następny wpis

Sprawdź także

Dodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia  
Powiadom o