fbpx
jak założyć bloga wordpress
Porady

Jak założyć bloga na WordPress? Co jest potrzebne?

 

Z tego wpisu dowiesz się jak założyć bloga na WordPress oraz co konkretnie jest do tego potrzebne.

 

Wybór systemu WordPress to bardzo dobry wybór, jest to obecnie najbardziej rozpowszechnione i najbardziej przyjazne dla przyszłego blogera rozwiązanie. Pamiętaj, że są dwa rodzaje WordPressa, tu przeczytasz o tym więcej – rodzaje WordPressa.

Jak więc założyć bloga w oparciu o WordPress, od czego zacząć?

Sprawdź wideo lub opis poniżej:

Potrzebne nam będą:

 1. Domena – domena jest po prostu nazwą jaką będziemy się posługiwać w Internecie, aby skierować czytelników na naszego bloga. Należy pamiętać, że sama domena nie wystarczy do założenia bloga, ona ma tylko wskazywać na hosting, na którym znajduje się nasz WordPress. Tu znajdziesz informację jak wybrać domenę dla bloga.

   

 2. Hosting – WordPress jest programem komputerowym i jak każdy program ma swoje pliki, które umożliwiają mu działanie. Te pliki gdzieś muszą się znajdować, nie możemy ich umieścić na swoim komputerze, gdyż wtedy nikt inny ich nie zobaczy. Z pomocą przychodzi nam hosting, czyli taki specyficzny komputer w sieci, który udostępnia nam miejsce na pliki (w uproszeniu oczywiście). Czym dokładnie jest hosting i jaki wybrać dla bloga znajdziesz tu.

   

 3. WordPress – samego WordPressa w wersji polskiej pobierzesz tu – pl.wordpress.org

 

A tak to wygląda na schemacie:

wordpress jak założyć bloga

 

Mamy już wszystkie składowe. Teraz są dwie opcje:

 1. Jeśli dostawca hostingu zapewnia zainstalowany i gotowy do pracy system WordPress Twoja rola ogranicza się jedynie do zakupu domeny oraz hostingu, resztą zajmie się dostawca hostingu. Tak jest w przypadku oferty hostingu OpiekunBloga.
   
 2. Aby zainstalować WordPressa na hostingu samodzielnie potrzebujesz dwóch rzeczy:

  – dostępu do FTP czyli miejsca na hostingu gdzie możesz wgrać pliki pobrane uprzednio (patrz pkt. 3 powyżej), taki dostęp możesz stworzyć sobie w panelu hostingu, pamiętaj, aby pliki wgrać do folderu gdzie kieruje Twoja domena (na ogół jest to folder domyślny lub nazywa się tak jak domena)

  – czystej bazy danych – nie wszystko da się przechowywać w formie plików więc WordPress korzysta ze specjalnej bazy do przechowywania danych, taką bazę także stworzyć w panelu hostingu. Podczas tworzenia bazy zapisz sobie nazwę użytkownika, nazwę bazy oraz hasło, będą potrzebne w kolejnym kroku.

Szczegółowe informacje jak stworzyć konto FTP oraz bazę danych znajdziesz w plikach pomocy wykupionego hostingu.

Po wgraniu plików i stworzeniu bazy wpisz w przeglądarce adres swojej domeny, ukaże Ci się ekran powitalny, a po przejściu krok dalej taki jak poniżej na obrazku. W nim wpisujesz wcześniej zanotowane dane bazy danych i jeśli wszystko jest ok przechodzisz dalej. Kolejny krok to wpisanie m.in. nazwy bloga, swojego hasła czy adresu adresu email.

jak zalożyć bloga wordpressTo wszystko! Po wykonaniu tych kroków możesz już korzystać ze swojego WordPressa. Rozważ także zakup certyfikatu SSL lub pozycjonowanie swojego bloga.

 

 

Poprzedni wpis Następny wpis

Sprawdź także

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Patryk KoziołPisanie bloga Recent comment authors
  Powiadomienia  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pisanie bloga
Gość

Można najpierw spróbować na WordPress.com – ma to tę zaletę, że jeśli zdecydujemy się na niezależność (własny hosting, domena), to wszystko możemy ładnie przenieść.